رازهای افزایش بهره وری در کسب و کار و زندگی

رازهای افزایش بهره وری در کسب و کار و زندگی

همیشه برای تمرکز کردن روی کارم مشکل داشتم. وقتی با کوچکترین عامل حواس پرتی مواجه می شدم تمرکزم از بین می رفت و به همین دلیل کارهایی که برای آن روز برنامه ریزی کرده بودم اغلب تمام نمیشد. این دکمه ذره بین لعنتی ایستاگرام یکی از همین عوامل مزخرف است. اصولا شبکه های اجتماعی، تلویزیون، اینترنت، موبایل و هزاران عامل دیگر در زندگی ما وجود دارد که باعث کاهش تمرکز و پایین آمدن بهره وری ما در زندگی و کسب و کار می شود.

احتمالا برای شما هم این موضوع پیش آمده که بطور همزمان کارهای زیادی برای انجام دادن داشته اید و موفق نشده اید در موعد مقرر آنها را به پایان برسانید. هم در کسب و کار و هم در کارهای شخصی و مربوط به خانه و زندگی. در این مقاله می خواهیم در مورد رازهای افزایش بهره وری در کسب و کار و زندگی صحبت کنیم.

بهره وری چیست؟

بهره وری از نظر علمی عبارتست از بدست آوردن حداکثر نتیجه ممکن با بهر گیری بهینه از منابع موجود و در واقع مجموع کارایی و اثر بخشی است. منظور ما از بهره وری در اینجا افزایش سرعت در رسیدن به اهداف مورد نظر با بالاترین کیفیت ممکن و با استفاده از تمام توان، تمرکز و انرژی موجود است.

راز پرتاب سفینه به فضا

برای پرتاب یک سفینه بسیار بزرگ و سنگین به فضا وجود یک انرژی بسیار بزرگ و متمرکز روی پرتاب سفینه به سمت بالا ضروری است. جالب این است که این انرژی بسیار بزرگ در زمان جدا شدن سفینه از زمین بیشترین میزان ممکن را دارد و پس از عبور از جو و قرار گرفتم در مسیر مورد نظر دیگر به آن میزان از انرژی نیازی نیست و به همین دلیل آن قسمت از سفینه هم از آن جدا شده و ادامه مسیر بدون آن طی می شود.

مسابقه پژو و زانتیا

دو خودرو پژو و زانتیا را در نظر بگیرید که  قرار است از اهواز تا تهران با هم مسابقه دهند. متوسط سرعت پژو ۱۱۰ کیلومتر در ساعت است و در طول مسیر هم توقف ندارد. از طرفی زانتیا با سرعت ۲۰۰ کیلومتر در ساعت حرکت می کند ولی به دلایلی از جمله تنظیم باد لاستیک ها، سوخت گیری، صبحانه، ناهار، شام و … مجبور است ۱۰ بار در طول مسیر بایستد. به نظر شما کدام خودرو زودتر به مقصد خواهد رسید؟ زمان رسیدن به خط پایان برای زانتیا حدودا دو برابر پژو خواهد بود. این موضوع نشاندهنده اهمیت تمرکز روی هدف و جلوگیری از مواجهه با عوامل حواس پرتی است.

قانون پارکینسون

قانونی به نام پارکینسون در علم مدیریت وجود دارد که بر اساس آن، هر کار تا زمانی که برای آن تعیین شده طول می‌کشد و این مدت ارتباط چندانی با میزان و ماهیت کار ندارد. برای مثال شما اگر در برنامه امروز خود چند کار ساده مثل تماس گرفتن با دوستتان، شستن ماشین و خرید میوه را یادداشت کرده باشید، خواید دید که تمام روزتان به انجام دادن آن کارها می گذرد و زمانی برای انجام دادن کار دیگری باقی نمی ماند. ولی کارهای قبل از برگزاری مراسم عروسی را در نظر بگیرید که در دو روز باقی مانده تا روز مراسم حجم زیادی کار باقی مانده و معمولاً تمام کارها را میتوانید در این زمان انجام دهید. اما راز این موضوع چیست ؟

فشار و استرس

وقتی صحبت از فشار و استرس می شود، اغلب به شکل منفی به آن نگاه می کنند. ولی باید دقت کرد که فشار و استرس تا حدی م یتواند مفید بوده و انرژی و انگیزه لازم برای بلند شدن و حرکت کردن در مسیر رسیدن به اهداف را به ما بدهد. اگر اهدافی که برای خود انتخاب می کنید کوچک بوده و به راحتی در دسترس شما باشند و فشار لازم را به شما وارد نکنند، قطعا موفقیت بزرگی هم در انتظار شما نخواهد بود.

بهترین راهکار افزایش بهره وری

بعد از بررسی کردن راهکارهای بسیار زیاد مربوط به افزایش بهره وری به این نتیجه رسیدم که احتمالا بهترین راهکار برای این موضوع تبدیل کردن کارهای سخت به تفریح و سرگرمی است. همانطور که می دانید بازی ها بسیار اعتیاد آور هستند و این به دلیل ماده ای به نام دوپامین است که در هنگام بازی در مغز ترشح شده و مهمترین نقش را در ایجاد لذت و پاداش دارد.

برای استفاده از این راهکار شش نکته کلیدی وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره خوام کرد.

  • رسالت و اهداف خود را مشخص کنید

هدف شما از بالا بردن بهره وری چیست؟ آیا تمام کار و زندگی شما را در بر می گیرد یا در چند موضوع و هدف مهم قصد افزایش بهره وری و سرعت انجام کارهای خود را دارید؟ به نظر من اگر ۳ هدف مهم خود را که دارای بیشترین اولویت هستند انتخاب کنید و از مهمترین و با اولویت ترین آنها شروع کرده و روی آن تمرکز کنید نتیجه بدست آمده بسیار بهتر خواهد بود. پس در این مرحله مهمترین هدف خود را مشخص کنید.

  • روش رسیدن به اهداف را مشخص کنید.

برای رسیدن به این هدف چه کارهایی لازم است که باید انجام شود؟ کلیدی ترین فعالیت هایی که باعث رسیدن شما به این هدف می شود چیست؟ ۳ فعالیت کلیدی را یادداشت کنید.

  • دنبال کردن برنامه و بررسی پیشرفت

یکی از مهمترین مراحل بررسی پیشرفت و انجام فعالیت های کلیدی پیگیری روند اجرای برنامه و بازخورد گرفتن و کنترل میزان پیشرفت فعالیت هاست که برای انجام آن می توانید از ایده های زیر استفاده کنید.

  • نوشتن گزارش انجام فعالیت های کلیدی به صورت روزانه

این جمله جیم ران را همیشه به خاطر دارم که می گوید “موفقیت بازی اعداد است”. برای اینکه بدانید چقدر به نتایج مورد انتظار خود در برنامه ریزی نزدیک شده اید بهترین راه نوشتن گزارش فعالیت های روزانه است. مثلا در یک برنامه تناسب اندام بهتر است تمام چیزهایی را که در طول روز می خورید یادداشت کنید. تمام فعالیت های ورزشی خود را نیز به همین ترتیب. نوشتن این گزارش های روزانه و بررسی آنها به شما کمک می کند اشتباهات تکرار شونده را پیدا کرده و با جلوگیری از تکرار انها در رسیدن به اهداف خود سرعت بیشتری بگیرید.

  • قرار دادن ده سکه در جیب

فرض کنید که بهبود رابطه با همسرتان هدف شماست. ده سکه در جیب سمت راست خود قرار دهید و با هر اقدام مثبتی که در این زمینه انجام می دهید یک سکه از جیب خود خارج کرده و به جیب سمت چپ منتقل کنید. برای هر اقدام منفی هم یک سکه از جیب سمت چپ  به به چیب سمت راست برگردانید. در پایان روز می توانید امتیاز خود را یادداشت کرده و روند پیشرفت خود را بررسی کنید.

  • ایجاد پاداش برای رسیدن به اهداف

احتمالا از قدرت ضمیر ناخوداگاه اطلاع کافی دارید و باید یادآوری کنم که ایشان یک کودک ۳ تا ۵ ساله هستند که بسیار علاقمند به تفریح و سرگرمی بوده و با جایزه گرفتن کلی حال می کند. بنابراین اگر دوست دارید از قدرت فوقالعاده ایشان در پیشبرد اهداف خود استفاده کنید به شما توصیه می کنم که جایزه های کوچک و بزرگ هر چه می توانید در نظر بگیرید و برای تیک خوردن اهداف کوچک و بزرگ خود در طول مسیر رسیدن به قله به خودتان جایزه بدهید.

  • در نظر گرفتن تنبیه برای خودتان

برای مواقعی که از برنامه عقب می افتید حتما برای خودتان تنبیه در نظر بگیرید. این کار در کنار تشویق که در قسمت قبلی عرض کردم بسیار تاثیر گذار بوده و نتایج بزرگی به همراه دارد.

  • رقابت

بدون شک یکی دیگر از ابزارهای کمک به بهبود بهره وری استفاده از رقابت است. به نظر شما اگر رقابت بین استقلال و پرسپولیس نبود، آیا این تیم ها به این افتخارات می رسیدند؟ مسلما نه. اما رقابت همیشه هم با دیگران نیست و نوع دیگری از رقابت که بسیار مهم است، رقابت با خودمان است. باید اعتراف کنم که بزرگترین رقیب من خودم هستم و تلاش من این است که هر روز با میثم دیروز رقابت کنم و از او بهتر شوم.

 

من میثم عظیمی هستم. مشاور و مدرس در زمینه راه اندازی و رشد کسب و کار. باعث افتخارم است که تجربیاتم را در اختیار شما قرار دهم.

رفتن به اینستاگرام

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *