فرمول طلایی حل مسئله – قسمت اول

فرمول طلایی حل مسئله – قسمت اول

حل مسئله

بدون شک یکی از مهارت‌های پایه‌ای و ضروری در زندگی و کسب‌وکار مهارت حل مسئله است. همه ما هر روز با مسائل مختلفی روبرو می‌شویم که نیاز به تفکر، تأمل و حل شدن دارند. وقتی خواسته ما با چیزی که در واقعیت اتفاق می‌افتد متفاوت باشد، مسئله‌ای به وجود آمده که نیاز به حل شدن دارد.

حل مسئله کجا کاربرد دارد؟

 • وقتی همیشه وقت کم می‌آورم
 • وقتی کارمندانم انگیزه کافی ندارند
 • وقتی مدیرم زحمات من را نمی‌بیند
 • وقتی هزینه‌ها بالا رفته
 • وقتی درآمد کاهش پیدا کرده
 • وقتی نارضایتی در بخشی بالا رفته
 • وقتی فرایندی مشکل دارد
 • وقتی پروژه‌ای از برنامه عقب است
 • وقتی به اهدافم پایبند نیستم
 • وقتی با همسرم اختلاف نظر دارم
 • وقتی فرزندم پرخاشگر است
 • وقتی همیشه منتظر حاضر شدن همسرم هستم

روبرو شدن با مسئله

افراد در مواجهه با مسئله رفتار متفاوتی انجام می‌دهند. برخی با کمال خونسردی دستمالی برداشته و با کمک مواد شوینده شروع به پاک کردن صورت مسئله می‌کنند. این احتمالاً ساده‌ترین کار ممکن است و البته من به‌هیچ‌وجه آن را توصیه نمی‌کنم.

یادم می‌آید در سفری که چند سال پیش با قطار داشتم، وقتی وارد واگن شدم از بوی بد و کثیفی قطار حالم به هم خورد. سریعاً اعتراضم را به مهماندار اعلام کردم و ایشان هم گفت که باید منتظر رئیس قطار باشم تا در صورت امکان اجازه جابجایی من را صادر کنند. بعد از حدود یک ساعت که در رستوران قطار منتظر تشریف‌فرمایی جناب رئیس بودم، بالاخره ایشان تشریف‌فرما شدند و بعد از شنیدن اعتراض من با کمال خونسردی فرمودند اصلاً هم اینجا بوی بدی نمی‌دهد و خیلی هم عالی است. بعد هم برای اینکه خیال من راحت شود از همکارش پرسید: اینجا بوی بدی احساس می‌کنی؟ ایشان به همین راحتی مسئله را از روی تخته پاک کرده و به کار خود ادامه دادند. البته شانس آوردم که هنوز موبایلم آنتن می‌داد و توانستم با پیگیری و از طریق بازرسی راه‌آهن، به واگن دیگری که تمیزتر بود منتقل شوم.

بعضی‌ها جرئت مواجهه با مسئله را ندارند و در زمان روبرو شدن با مسئله یا خودشان را به آن راه می‌زنند و یا شروع به آوردن بهانه برای فرار از آن موقعیت می‌کنند. برای مثال یکی از دوستانم اضافه‌وزن زیادی داشت. همیشه به او تذکر می‌دادم که حداقل یک آزمایش خون انجام بده که اگر مشکل چربی و کلسترول داشتی بیشتر رعایت کنی و او هم همیشه طفره می‌رفت و به نظرم جرئت مواجهه با این مسئله را نداشت و می‌ترسید که نتیجه آزمایش بد باشد.

بعضی‌ها به‌جای حل مسئله‌ی اصلی یک مسئله‌ی کوچک‌تر را حل می‌کنند و به‌این‌ترتیب کمی وجدان خود را آرام می‌کنند. درصورتی‌که مسئله اصلی کماکان به قوت خود باقی است و باید فکری به حالش کرد. مثلاً طرف رابطه بدی با همسرش دارد و به‌جای اینکه این مسئله را به‌طور ریشه‌ای حل کند سعی می‌کند با خرید هدیه‌های مختلف و طلا و جواهرات، این مسئله را جبران کند. یا فکر می‌کند اگر بچه‌دار شوند رابطه‌شان بهتر خواهد شد.

بعضی وقت‌ها در انتظار تغییرات دیگری هستیم و به همین دلیل برای حل مسئله تلاشی نمی‌کنیم. دانشجویی که فارغ‌التحصیل شده و بیکار است و منتظر خالی شدن میزی مانده تا بتواند آن را به دست آورده و کارمند پشت‌میزنشین شود. یا کسی که برای راه‌اندازی کسب‌وکار خود منتظر بهتر شدن شرایط اقتصادی مانده و امروز و فردا می‌کند.

حل مسئله یعنی چی؟

بعد از تمام این صحبت‌ها در خصوص حل مسئله باید خیلی ساده بگویم که حل مسئله یعنی اینکه کنترل زندگی خودتان را در دست بگیرید.

ملزومات حل مسئله

برای حل مسئله یک چارچوب چهارضلعی لازم است که ضلع اول آن جدی و رسمی نگاه کردن به موضوع مسئله است. مانند وقتی‌که در جلسه‌ای رسمی شرکت می‌کنید رفتار کنید. اصلاً هم شوخی‌بردار نیست. ضلع دوم زمان است. باید وقت کافی به این موضوع اختصاص دهید و با تمرکز بالا به دنبال حل مسئله باشید. ضلع سوم، نگاه کردن به مسئله بادید یک فرصت است. قطعاً حل شدن این مسئله یک فرصت بسیار مناسب برای پیشرفت شما خواهد بود و به شما در ادامه مسیر رسیدن به اهدافتان کمک بسیاری خواهد کرد. ضلع چهارم مکتوب کردن موضوع است. اینکه این فرایند نباید به‌صورت ذهنی انجام بگیرد و خودکار و دفتر از ضروریات حل مسئله است.

جلسه حل مسئله می‌تواند با خودتان بوده و یا مهمان داشته باشد. این به نظر شما و نوع مسئله بستگی دارد. البته پیشنهاد من انجام تمرین حل مسائل ساده به‌صورت تنها در اوایل کار است. تا آرام‌آرام مسیر عصبی این موضوع شکل بگیرد. در مراحل بعد می‌توانید مهمان هم به جلسه خود دعوت کنید.

چهارپایه حل مسئله

همان‌طور که گفتم برای حل مسئله باید یک جلسه رسمی با خودمان برگزار کنیم. برای شرکت در این جلسه باید روی یک چهارپایه نرم و راحت بنشینیم. این چهارپایه، با چهارپایه‌های معمولی کاملاً متفاوت است و در حل مسئله به ما کمک بسیاری خواهد کرد.

خوب، تا اینجا حل مسئله را تعریف کردیم. سپس گفتیم که حل مسئله چه زمان‌هایی به کار می‌آید. بعد اشاره کردیم که افراد در مواجهه با مسئله چه واکنش‌هایی نشان می‌دهند. همچنین ملزومات حل مسئله را شرح داده و درنهایت چهارپایه جادویی حل مسئله را معرفی کردیم. در قسمت بعدی به تشریح کامل این چهارپایه و ادامه مقاله خواهیم پرداخت.

امیدوارم هر جا که هستید، شاد و پیروز و سربلند باشید …

من میثم عظیمی هستم. مشاور و مدرس در زمینه راه اندازی و رشد کسب و کار. باعث افتخارم است که تجربیاتم را در اختیار شما قرار دهم.

رفتن به اینستاگرام

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است