هفت ابزار ایجاد انگیزه در کارکنان

هفت ابزار ایجاد انگیزه در کارکنان

انگیزه چیست؟

شاید بعضی از مدیران با مفهوم انگیزه آشنا نباشند ولی نشانه‌های کاهش انگیزه در سازمان را به‌خوبی می‌توان دید.زمانی که بهره‌وری کاهش پیدا می‌کند، خلاقیت کارکنان کم می‌شود، اشتباهات کارکنان زیاد می‌شود و کیفیت محصولات و خدمات پایین می‌آید مشخص است که انگیزه کارکنان کاهش پیدا کرده و یا از بین رفته است.

اما انگیزه دقیقاً چیست؟ برای تعریف دقیق انگیزه بهتر است به نشانه‌های یک محیط کاری باانگیزه اشاره کنیم. در یک محیط کاری که کارکنان از انگیزه کافی برخوردارند، هر یک از کارکنان سعی می‌کند کار خود را به بهترین شکل ممکن انجام داده و به موفقیت کلی شرکت فکر می‌کند. شایعه‌پراکنی در سازمان به حداقل می‌رسد جون منابع بهتری از اطلاعات وجود دارد. جابه‌جایی و تقاضای ترک کار و یا انتقالی کارکنان به حداقل می‌رسد و کارکنان به‌شدت به شرکت وفادار هستند. خلاقیت و ابتکار در حل مسائل در کارکنان وجود دارد. همکاری و روحیه کار گروهی در بین کارکنان وجود دارد و درنهایت خدمات عالی به مشتریان ارائه می‌شود.

چرا ایجاد انگیزه اهمیت دارد؟

اگر کارکنان سازمان انگیزه کافی نداشته باشند، میزان ترک کار توسط کارکنان قدیمی و استخدام کارکنان جدید بیشتر از حد استاندارد خواهد بود. این اتفاق باعث تحمیل هزینه‌های زیادی به سازمان خواهد شد. هزینه‌های استخدام و آموزش کارکنان جدید و کاهش بهره‌وری که این خسارت‌ها هم بعد مالی و هم بعد تضعیف روحیه کارکنان را شامل می‌شود.

اگر کارکنان شما خوشحال نیستند و انگیزه کافی ندارند، این بی‌حوصلگی به دیگران هم سرایت خواهد کرد و کل سازمان را در بر خواهد گرفت. اکثر شرکت‌ها هر پنج سال یک‌بار، نیمی از مشتریان خود را از دست می‌دهند. بیشتر این ریزش مشتری از خدمات ضعیف به مشتری ناشی می‌شود. کارکنان خود را خوشحال و باانگیزه نگه‌دارید، آن‌ها مشتریان شمارا خوشحال خواهند کرد و درنهایت شرکت شما سودآور خواهد بود.

جعبه‌ابزار ایجاد انگیزه در کارکنان

۱-تعادل

کار کردن زیاد بدون در نظر گرفتن نیاز به تفریح و سرگرمی باعث کاهش انگیزه و روحیه کارکنان خواهد شد. حتی اگر کارکنان شما به کار زیاد عادت دارند، بازهم به زمانی برای استراحت و تفریح نیاز خواهند داشت. شما باید به کارکنانتان نشان دهید که به زندگی شخصی آن‌ها هم اهمیت می‌دهید.

۲-حقوق و مزایا

درست است که پول همه‌چیز نیست، اما بدون پول هم کسی حاضر به همکاری با شما نخواهد بود. پس لازم است که با توجه به ارزش کار هر یک از کارکنان، حقوق و مزایای منصفانه‌ای برای آن‌ها در نظر بگیرید و حتماً باید عدالت را در این زمینه رعایت کنید. یک تیم فوتبال را در نظر بگیرید که با یک بازیکن قرارداد میلیاردی بسته و با سایر بازیکنان که تفاوت آن‌چنانی هم ازنظر سطح فوتبال ندارند با رقم‌های بسیار پایین‌تری قرارداد بسته‌شده است. احتمال ایجاد دودستگی و از بین رفتن همدلی در این تیم و نتیجه نگرفتن خیلی زیاد خواهد بود.

۳-پاداش

پاداش‌ها علاوه بر حقوق و مزایای ماهیانه، هرسال یک‌بار یا به تعداد محدود و مشخصی در طول سال به کارکنان پرداخت می‌شوند. معمولاً پاداش‌ها به نوع سازمان، نوع شغل و عملکرد کارمند و یا ترکیبی از آن‌ها بستگی دارند و معمولاً به‌صورت نقدی پرداخت می‌شوند. پاداش‌های فوری و کوچک ، راهکار دیگری برای نشان دادن اهمیت کار یک کارمند و ایجاد انگیزه در اوست. معمولاً بعد از یکی دو روز از موفقیتی که کارمند کسب می‌کند مبلغ از پیش تعیین‌شده‌ای به‌عنوان پاداش به او پرداخت می‌شود. این نوع پاداش نه‌تنها کارمند را به مشارکت بهتر تشویق می‌کند، بلکه باعث ایجاد انگیزه در کارکنان دیگر نیز می‌شود.

صرف‌نظر از نوع پاداشی که می‌دهید، رعایت این ۳ اصل در این زمینه الزامی است.

  • کارمندان برای رعایت نتایج مشخص پاداش می‌گیرند.
  • قوانین پاداش شفاف و عادلانه هستند.
  • پاداش‌ها به عملکرد بیشتر و تلاش اضافه و بیش‌ازحد انتظار ظاهر شدن تعلق می‌گیرند.

۴-فرهنگ‌سازمانی

فرهنگ‌سازمانی قوانین نانوشته‌ای است که روش‌های تصمیم‌گیری در سازمان را بیان می‌کند. وقتی کارکنان محیط کاری خود را توصیف می‌کنند یعنی زمانی که از دیدگاه مدیران، ارتباطات بین کارمندان و سایر عناصر محیط کاری خود صحبت می‌کنند در حال توصیف فرهنگ‌سازمانی خود هستند.

فرهنگ مثبت در سازمان نقش بزرگی در استخدام و ماندگاری کارکنان و افزایش انگیزه آنان دارد و به افراد و مشارکت آن‌ها در موفقیت شرکت اهمیت می‌دهد. شرکت‌های پیشرو درزمینهٔ فرهنگ‌سازمانی از این اصول پیروی می‌کنند:

  • به حرف‌های کارکنان خود گوش می‌کنند و واقعاً به آن اهمیت می‌دهند.
  • به کارکنان خود اعتماد دارند که کارشان را به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهند.
  • می‌دانند صداقت نقش مهمی در فرهنگ مثبت سازمان دارد.
  • کیفیت را فدای کمیت نمی‌کنند.
  • شیوه مدیریتشان مشارکتی است و به کارکنان قدرت بیشتری می‌دهند.
  • آموزش‌های مفید و مرتبط باکار برای کارکنان تدارک می‌بینند.

۵-پاداش‌های معنوی

بارها گفته‌شده که پول همه‌چیز نیست. واقعاً برای افزایش انگیزه برخی افراد لازم است علاوه بر پاداش نقدی، به آن‌ها اهمیت دهید و به تلاش و سخت‌کوشی آن‌ها توجه کنید. آن‌ها دوست دارند یک نفر پیدا شود تا عملکردشان را تحسین کند. حتماً از همه کارکنان خود به خاطر تلاششان همیشه قدردانی کنید.

۶-کارگروهی

یکی از دلایل عمده مشکلات بین کارکنان در سازمان‌ها عدم توجه به کار گروهی است. مزیت بزرگ کار گروهی آن است که به افراد تیم حس تعلق می‌دهد. اگر تاکنون عضوی از یک تیم موفق بوده باشید، می‌دانید همکاری برای انجام دادن کار به بهترین شکل ممکن، چه احساس خوبی دارد. اگر طرفدار فوتبال باشید قسمت کار تیمی برتر هفته در برنامه نود را حتماً دیده‌اید. وقتی یک گل زیبا روی یک کار تیمی فوق‌العاده به ثمر می‌رسد، ارزش مربی تیم بیشتر از هر زمان دیگری مشخص می‌شود.

هدف مشترک، آن چیزی است که اعضای گروه را کنار هم نگه می‌دارد. اعضای گروه باید به هدف آگاهی کامل داشته باشند. اینکه چرا گروه تشکیل شده و مأموریت آن چیست.

باهم جشن گرفتن، اعضای گروه را به هم نزدیک‌تر می‌کند. تولد ، پایان یک پروژه یا تعطیلات، همه می‌توانند بهانه‌ای برای جشن گرفتن باشند.

۷-آموزش

مزیت بزرگ آموزش این است که همه از آن سود می‌برند. آموزش کمک می‌کند تا کارکنان نسبت به قبل باانگیزه‌تر شوند و عملکرد بهتری هم داشته باشند. درنهایت عملکرد بهتر کارکنان، نتایج شرکت شمارا بهتر کرده و شمارا به‌عنوان یک رهبر نمونه نشان می‌دهد.

حرف آخر

انگیزه بخشیدن به کارکنان به‌هیچ‌وجه آسان نیست. به‌عنوان یک مدیر اگر می‌خواهید به کارکنانتان انگیزه بدهید، در مرحله اول باید انگیزه خودتان در بالاترین سطح ممکن باشد.

من میثم عظیمی هستم. مشاور و مدرس در زمینه راه اندازی و رشد کسب و کار. باعث افتخارم است که تجربیاتم را در اختیار شما قرار دهم.

رفتن به اینستاگرام

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *