هفت تیر هضم تجربه – چطور ۱۰ برابر سن خود تجربه داشته باشیم؟

هفت تیر هضم تجربه – چطور ۱۰ برابر سن خود تجربه داشته باشیم؟

احتمالاً برای شما هم پیش آمده با افرادی مواجه شوید که به نظر خیلی بیشتر از سن خود تجربه دارند. اما چگونه این موضوع ممکن است؟ هضم تجربه یعنی فلسفه یک کار را بفهمیم و بر اساس آن بتوانیم یک سری اقدامات جدید انجام دهیم. با یادگیری فرایند هضم تجربه می‌توانیم چندین برابر سن خود تجربه کسب کنیم.

هضم تجربه درواقع یک سطح بسیار بسیار بالا از ادراک است که در فصل هشتم به آن اشاره کردیم. برای هضم تجربه شما به ادراک بالایی نیاز دارید و این موضوع کمک بسیاری به توانایی هضم تجربه شما خواهد کرد. همچنین با یادگیری این مهارت در سن ۲۰ سالگی می‌توانید به‌اندازه ۱۰۰ سال تجربه داشته باشید. هضم تجربه یعنی مشاهده دقیق یک رفتار و یافتن فلسفه آن و این موضوع با کپی کردن و تقلید کاملاً متفاوت است.

باورهای غلط در مورد باتجربه بودن

در مورد تجربه باورهایی وجود دارد که بسیاری از آن‌ها غلط هستند و اینجا به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

سن بالا: درست است که داشتن سن زیاد می‌تواند عامل تجربه باشد ولی قطعاً عامل اصلی کسب تجربه نیست.

شکست‌های زیاد: باور غلط دیگری که وجود دارد این است که حتماً باید شکست‌های زیادی بخوریم تا تجربه کسب کنیم. این موضوع اصلاً درست نیست، چون ما می‌توانیم با مشاهده شکست‌های دیگران هم تجربه کسب کنیم.

شاگردی طولانی‌مدت: اگر فرایند هضم تجربه را بیاموزیم، برای کسب تجربه، نیازی به شاگردی طولانی‌مدت نخواهیم داشت.

سابقه کار بالا: زمانی که از هضم تجربه استفاده می‌کنید هرسال کار به‌اندازه چند سال به تجربیات شما اضافه خواهد شد. پس برای

هضم تجربه چه چیزی نیست؟

همان‌طور که گفتم هضم تجربه با کپی کردن و تقلید متفاوت است. کودکی را در نظر بگیرید ماشین اصلاح پدرش را برداشته و به‌صورت خود می‌کشد. این کودک احتمالاً چندین بار پدرش را در این حالت و در حال اصلاح صورت خود دیده و بدون اینکه فلسفه این کار و دلیل آن را بداند، آن را تقلید می‌کند.

 

اگر از رفتاری تقلید کنید احتمالاً اگر کسی دلیل آن را از شما بپرسد نمی‌توانید جوابی بدهید. بنابراین هدف ما تقلید کردن نیست و ما به دنبال یادگیری و کسب تجربه به روش دیگری هستیم.

از چه کسانی می‌توان هضم تجربه کرد؟

ضرب‌المثل “ادب از که آموختی؟ از بی‌ادبان” اینجا هم کاربرد دارد. هضم تجربه فقط از بهترین‌ها و آدم‌های موفق مدنظر ما نیست و در کنار این افراد، می‌توانیم از بدترین‌ها و حتی انسان‌های معمولی هم تجربیات زیادی کسب کنیم.

هفت‌تیر هضم تجربه

برای شکار تجربه‌های مفید و ناب استفاده از یک هفت‌تیر به‌شدت توصیه می‌شود.

تیر اول: مشاهده دقیق.

تیر دوم: آیا واقعاً برای من مفید است؟

تیر سوم: این سؤال را از خودتان بپرسید که آیا امکانات لازم برای انجام این رفتار را دارید؟ برای مثال شرکت ایرانسل برای تبلیغ برند خود اسپانسر تیم‌های استقلال و پرسپولیس شده است و سالانه میلیاردها تومان به این تیم‌ها کمک می‌کند. در نگاه اول این کار باعث افزایش فروش و محبوبیت این شرکت شده و بسیار مفید بوده است. شما هم برای تبلیغ و ترویج کسب‌وکار خود اگر بخواهید اسپانسر یک تیم فوتبال شوید، آیا توانایی مالی لازم برای این کار را دارید؟

تیر چهارم: چه بخشی از آن به درد من می‌خورد؟ حتماً این سؤال را خود بپرسید که آیا کل رفتار یا موضوعی که مشاهده کرده‌اید به کار شما می‌آید یا فقط بخشی از آن برای شما کافی است.

تیر پنجم: چرا به درد من می‌خورد؟ در این گام شما باید فلسفه کار را کشف کنید. باید بفهمید که دلیل انجام آن چیست و چرا به درد شما می‌خورد.

تیر ششم: چه‌کارهایی باید انجام داد؟

تیر هفتم: اولین گام چیست و از چه زمانی باید شروع کرد؟

حرف آخر

با استفاده از این هفت‌تیر می‌توانید بهترین تجربه‌ها را شکار کنید، طوری که حتی شخصی که از الگو گرفته‌اید هم متوجه نخواهد شد. در این راه مهارتی که بسیار به شما کمک کرده و همیشه هفت‌تیر شما را پر می‌کند، تیز حسی است. تیز حسی یعنی حواسمان تمام و کمال به اطرافمان باشد و تک‌بعدی به قضایا نگاه نکنیم. اگر تیز حس باشید از هرکسی می‌توان یاد گرفت و تجربه کسب کرد.

 

من میثم عظیمی هستم. مشاور و مدرس در زمینه راه اندازی و رشد کسب و کار. باعث افتخارم است که تجربیاتم را در اختیار شما قرار دهم.

رفتن به اینستاگرام

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *