گاو بنفش، چطور برای مشتری جذاب باشیم؟

گاو بنفش، چطور برای مشتری جذاب باشیم؟

قبول دارید که کسی به جوک‌های قدیمی و تکراری نمی‌خندد؟ به نظر شما دلیل آن چیست؟ وقتی همه گاوها قهوه‌ای و سیاه‌وسفید هستند، دیدن چه مدل گاوی توجه همه را به خود جلب خواهد کرد؟ ست گادین نویسنده کتاب “گاو بنفش” تعریف می‌کند زمانی برای تفریح همراه با خانواده به تفریح و گردش رفته بود و از دیدن تعداد زیادی گاو قهوه‌ای و سفید و سیاه در کنار یک مزرعه زیبا لذت می‌بردند. بعد از بیست دقیقه، تماشای گاوها دیگر تکراری شده بود. این گاوها هم مثل گاوهایی بودند که قبلاً دیده بودیم. موضوعی که در ابتدا برای ما شگفت‌انگیز بود، حالا دیگر عادی و حتی خسته‌کننده شده بود. حالا دیگر دیدن یک گاو متفاوت شاید دوباره توجه ما را به خود جلب کند و این گاو متفاوت می‌تواند یک گاو بنفش باشد. گاو بنفش، منحصربه‌فرد، خلاقانه، جدید و جالب است و مثل گاو قهوه‌ای خسته‌کننده و تکراری نیست.

در شرایطی که بازار از محصولات، خدمات مشابه و رقبای بسیار اشباع‌شده و به‌جز این موارد در حال حاضر اقتصاد از رونق کافی برخوردار نیست و با چالش‌های بسیاری روبرو هستیم، باید به دنبال نگاه تازه‌ای بود که با خلاقیت و نوآوری چشمان ‌همه را خیره کرده و جلب‌توجه کنیم. راه رسیدن به کسب‌وکاری پرسود و بی‌رقیب، متفاوت بودن است همچون یک گاو بنفش.

امروز، در حال خرید ساندویچ از یک مغازه فست فود، نوشته ای توجه من را به خودش جلب کرد. با اجازه صاحب مغازه عکس آن را گرفتم. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید مغازه دار محترم با کمال ادب و احترام نوشته : “مشتری گرامی، در صورت گاز دار بودن یا نبودن نوشابه، هیچ گونه مسئولیتی بر عهده ما نمی باشد” 🙂

واقعیت این است که رقابت بین کسب و کارها در ایران چندان جدی نیست و صاحبان کسب و کار حتی کوچکترین اصول مشتری مداری و فروش را رعایت نمی کنند و این موضوع برای کسانی که دنبال رشد و موفقیت در بازار هستند بسیار امیدوارکننده است. شما با اندکی مطالعه و رعایت کردن ساده ترین اصول و ارائه کردن یک سرویس بهتر به مشتری ها می توانید صاحب یک گاو بنفش شده کسب و کار پر رونقی داشته باشید.

من میثم عظیمی هستم. مشاور و مدرس در زمینه راه اندازی و رشد کسب و کار. باعث افتخارم است که تجربیاتم را در اختیار شما قرار دهم.

رفتن به اینستاگرام

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *