۷ مهارت فروش حرفه ای

۷ مهارت فروش حرفه ای

فروش یعنی همه‌چیز و هر کسب‌وکاری که داشته باشید اگر فروش را بلد نباشید، قطعاً با شکست مواجه خواهید شد. در کسب‌وکار چیزهای زیادی وجود دارد که باید روی آن‌ها تمرکز کنید. مانند محصول باکیفیت، تیم عالی و حاشیه سود بالا، ولی قطعاً بازاریابی و فروش مهم‌ترین چیزی است که باید روی آن تمرکز کنید. از لحظه‌ای که وارد محل کار خود می‌شوید تا زمانی که به خانه برمی‌گردید، باید فکر و ذکر شما فروش باشد.

این نکته را همواره به یاد داشته باشید :

اگر فروش نداشته باشید، یعنی کسب‌وکاری هم ندارید.

 

انسان حتی قبل از اینکه حرف زدن را یاد بگیرد، فروش را شروع می‌کند. نوزادی که ساعت ۲ نصف شب مادرش را متقاعد می‌کند تا بیدار شود و به او شیر بدهد، قطعاً به‌خوبی مهارت‌های فروش و متقاعدسازی را بلد است. درواقع ما هرروز در حال فروش هستیم. وقتی دوستمان را به یک بازی دعوت می‌کنیم یا برای انجام ندادن کاری بهانه می‌آوریم درواقع داریم بهانه را به دیگران و حتی خودمان می‌فروشیم. پس همه ما ذاتاً فروشنده هستیم. بااین‌حال برای تقویت این مهارت امروز می‌خواهیم ۷ نکته مهم را باهم مرور کنیم.

۱- ترس، امید و آرزوهای مشتری را دنبال کنید

در ذهنتان به مشتری و مخاطب هدفتان فکر کنید. چه نگرانی‌ها و ترس‌هایی دارد؟ امید، آرزو، هدف و خواسته‌اش چیست؟ چه کمکی احتیاج دارد؟ خوب به این سؤال‌ها فکر کنید و هر پاسخی که فکر می‌کنید درست است را بنویسید. وقتی جواب این پرسش‌ها را پیدا کنید می‌توانید به بهترین شکل ممکن با مشتری صحبت کرده و به قلب او نفوذ کنید.

۲- برطرف کردن نیاز مشتری، نه خواسته خودتان

همواره به خاطر داشته باشید که فروش یعنی برطرف کردن یک نیاز مشتری نه برطرف کردن نیاز خودتان. فروش کارآمد یعنی پیدا کردن نیازی که توسط مشتری درک شده باشد. اگر می‌خواهید رکورد فروش خود را بشکنید باید کمتر حرف بزنید و بیشتر سؤال بپرسید. اگر سؤال بپرسید بیشتر نیازهای مشتری را پیدا خواهید کرد.

۳- باورهای خود را در مورد فروش تغییر دهید

بسیاری از افراد باورهای محدودکننده و غلطی در مورد فروش و فروشندگی دارند. این باورها از محیط و اطرافیان به ما القاشده و برای موفقیت درفروش باید آن‌ها را کنار بگذاریم. باورهایی مانند :

  • مردم پول ندارند و کسی خرید نمی‌کند.
  • مردم این شهر خسیس هستند
  • فروشندگی کار من نیست
  • فروشندگی را نمی‌شود یاد گرفت و ژنتیکی است
  • فروشندگی برای من زشت است و در شان من نیست
  • فروشنده‌ها اکثراً دروغ‌گو هستند
  • فروشنده‌ها همه به فکر جیب خودشان هستند

واقعیت این است که تا زمانی که این باورها را کنار نگذاشته و حس خوبی نسبت به فروش و فروشندگی نداشته باشید، هیچ‌وقت در این کار موفق نخواهید شد. پس از همین‌الان شروع کنید و هر زمان که با این افکار منفی مواجه شدید با یک مثال نقض آن را باطل کنید.

۴- پیگیری

چیزی که درفروش بسیار زیاد اتفاق می‌افتد و شما به‌عنوان یک فروشنده نباید از آن ترس داشته باشید، شنیدن جواب “نه” از مشتری است. باید این موضوع را برای خودتان حل کنید که :

نه” یعنی یک پیگیری مجدد

با یک‌بار “نه” شنیدن دلسرد نشوید و دوباره مشتری‌ها را پیگیری کنید تا نتیجه شگفت‌انگیز پیگیری مجدد را ببینید.

۵- مشتری‌های رؤیایی

حتماً با قانون ۲۰/۸۰ آشنا هستید. این قانون در خصوص مشتری‌های شما هم صادق است. ۸۰ درصد درآمد شما از ۲۰ درصد مشتری‌ها که مشتری‌های رؤیایی شما هستند حاصل می‌شود. این مشتری‌ها خیلی بیشتر از سایر مشتری‌ها ارزش دارند و شما باید بیشتر وقت خود را به آن‌ها اختصاص دهید. بهتر است لیست ۵۰ مشتری رؤیایی خود را داشته باشید و تمام تلاش خود را برای ارائه خدمات با بهترین کیفیت به آن‌ها انجام دهید.

همواره سود بیشتر در خدمت‌رسانی بیشتر به مشتریان باارزش است

۶- ارزش ارائه کنید

کسب‌وکار یعنی ارائه ارزش به مشتری. باید دنبال راهی باشید تا بتوانید ارزش بیشتری نسبت به رقبای خود ایجاد کنید و خود را به این شکل از آن‌ها متمایز کنید.

۷- مشاور باشید

یکی از رموز موفقیت سایت دیجی کالا در ارائه بهترین مشاوره‌ها برای خرید محصولات است. امروزه مرجع بسیاری از افراد برای پیدا کردن کالاهای مناسب و بررسی و مقایسه آن‌ها، سایت دیجی کالاست. این موضوع به این فروشگاه کمک کرده مشتریان بسیاری جذب کند. شما هم در هر کسب‌وکاری که هستید می‌توانید از این الگو استفاده کنید. پس دست‌به‌کار شوید و با مشتری بعدی خود شروع کنید. سعی کنید بهترین مشاوره در خصوص چیزی که او نیاز دارد را به او بدهید.

 

من میثم عظیمی هستم. مشاور و مدرس در زمینه راه اندازی و رشد کسب و کار. باعث افتخارم است که تجربیاتم را در اختیار شما قرار دهم.

رفتن به اینستاگرام

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *